Ulica Szczepana Grzeszczyka

Ulica Szczepana Grzeszczyka
Use your scrollwheel :)
Rating:0/10

Ulica Szczepana Grzeszczyka

Get Directions

Szczepan Grzeszczyk (1901–1967) nazywany jest „ojcem” polskiego szybownictwa. Był pionierem iinicjatorem rozwoju szybownictwa w Polsce. Ustanowił 10 krajowych rekordów szybowcowych, w tym w 1931 roku na długotrwałość lotu, który trwał 7 godzin 54 minuty. Ponadto stworzył szkołę szybowcową w Bezmiechowej i był konstruktorem licznych szybowców (słynny SG-3).

Szczepan Grzeszczyk zaprojektował samodzielnie siedem szybowców wyczynowych, a jeden wspólnie z Antonim Kocjanem. Za działalność w lotnictwie sportowym otrzymał wiele odznaczeń. Do 1939 roku był jedynym w Polsce pilotem, który latał na 121 typach szybowców i samolotów o różnym przeznaczeniu. Długa lista jednostek obejmuje szybowce, samoloty sportowe, wojskowe i komunikacyjne, zarówno produkcji krajowej, jak i zagranicznej.

Po zakończeniu II wojny światowej pozostał na emigracji. Na poczatku przebywał w Argentynie, a następnie przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie podobnie jak wielu innych polskich podjął pracę w firmie Piasecki Helicopter Co. w Morton w stanie Pensylwania. Polscy konstruktorzy i aerodynamicy pracujący dla Amerykanów wnieśli ogromny wkład w stworzenie pierwszych użytkowych maszyn układu podłużnego, takich jak: Piasecki PV-3 „Rescuer” (HRP-1, HRP-2), Piasecki PV-14 „Retriever” (HUP-1, HUP-2, HUP-3, HUP-4, H-25, „Army Mule”), Piasecki H-21 „Workhorse”, Piasecki PV-15 „Transporter” (YH-16, H-16) i wielu innych

Poza tym Szczepan Grzeszczyk był twórcą śmigłowcowego systemu trałowania min morskich, który został wykorzystany podczas operacji oczyszczania z min Kanału Sueskiego w 1968 roku i podczas operacji zbrojnej w Zatoce Perskiej w 1991 roku.

january, 2021

Sort Options

No Events

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)