Ulica Śmigłowca, Szczęśliwice

Ulica Śmigłowca, Szczęśliwice
Use your scrollwheel :)
Rating:0/10

Ulica Śmigłowca, Szczęśliwice

Get Directions

Terminem śmigłowiec definiuje się statek powietrzny, który jest cięższy od powietrza (aerodyna), a siłę nośną wytwarza dzięki ruchowi obrotowemu wirnika lub wirników napędzanych przez silnik (obecnie bardzo często przez dwa lub nawet trzy silniki). Wirnik stanowią odpowiednio profilowane łopaty osadzone w głowicy.

Pionierem maszyn działających na zasadach charakteryzujących śmigłowce był sam Leonardo da Vinci. Jednakże za pierwszy lot śmigłowca uważa się wyczyn, jakiego dokonał 13 listopada 1907 roku francuski producent rowerów Paul Cornu. Wyniki, jakie osiągnęła skonstruowana przez niego maszyna, to ponad minutowy zawis na wysokości około 1,5 metra.

Pierwszym śmigłowcem w historii, którego lot był w pełni sterowany, był niemiecki śmigłowiec konstrukcji Heinrcha Focke — Focke-Wulf Fw 61. Miało to miejsce w 1936 roku.

Natomiast pierwszą maszyną (również niemiecką), która trafiła do służby, był niewielki, dwumiejscowy śmigłowiec obserwacyjny i łącznikowy Flettner Fl-282. Prototyp maszyny oblatano w 1941 roku.

Generalnie za twórcę śmigłowca uważa się Igora Sikorskiego, rosyjskiego konstruktora tworzącego w Stanach Zjednoczonych. Zaprojektowana przez niego na przestrzeni lat 1939–1941 maszyna Vought-Sikorsky 300 była pierwszym działającym śmigłowcem z jednym wirnikiem nośnym i śmigłem ogonowym, który poradził sobie z problemem momentu reakcyjnego, czyli momentem oporowym, jaki oddziałuje na kadłub śmigłowca, a pochodzi z napędu wirnika nośnego.

january, 2021

Sort Options

No Events

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)