Ulica Meriana C. Coopera

52.239549, 20.894872
Use your scrollwheel :)
Rating:0/10

52.239549, 20.894872

Get Directions

Swoją przygodę z lotnictwem rozpoczął od wstąpienia do szkoły pilotażu w Nowym Jorku, którą ukończył w 1917 roku. W tym samym roku wstąpił do Amerykańskiego Korpusu Ekspedycyjnego, który został wysłany do ogarniętej wojną Europy. W 1918 roku został zestrzelony przez Niemców podczas lotu nad Francją.

Po wojnie pozostał w Europie gdzie został członkiem United States Food Administration, z ramienia której w lutym 1919 roku przybył z pomocą humanitarną do Lwowa. W październiku 1919 roku Merian Cooper mianowany został zastępcą dowódcy eskadry majora Cedrica Faunt-le-Roya dowódcy 7. Eskadry Myśliwskiej, która w grudniu tego samego roku przyjęła nazwę 7. Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki. W eskadrze służyło łącznie 17 pilotów amerykańskich. Odegrała ona znaczącą rolę w wojnie polsko-bolszewickiej. W lipcu 1920 roku samolot kapitana Coopera został zestrzelony przez bolszewików, a pilot wzięty do niewoli. Po pierwszej nieudanej próbie ucieczki, podjął kolejną, z pomocą dwóch innych jeńców udało mu się zbiec z obozu i po pokonaniu pieszo 700 km dotrzeć na Łotwę, a stamtąd przedostać się do Polski. Po przybyciu do Warszawy został awansowany do stopnia podpułkownika, a w maju 1921 roku w uznaniu zasług został uroczyście udekorowany przez marszałka Józefa Piłsudskiego Orderem Virtuti Militari V klasy.

Godło 7. Eskadry Myśliwskiej dowodzonej przez majora Cedrica Faunt-le-Roya i jego zastępcę Meriana C. Coopera, które nawiązuje do symboli powstania kościuszkowskiego (czapka maciejówka i skrzyżowane kosy), a także zawiera trzynaście gwiazd symbolizujących 13 pierwszych stanów USA, zostało wskrzeszone ponownie w okresie II wojny światowej za sprawą 303. Dywizjonu Myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. W październiku 2007 roku to samo godło zostało zabrane w kosmos na pokładzie amerykańskiego wahadłowca Discovery w ramach misji STS-120. W listopadzie 2008 roku amerykański astronauta George Zamka, który był jednym z członków siedmioosobowej załogi, przekazał Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie tablicę z historycznym godłem. Podczas tej misji wahadłowiec 238 razy okrążył ziemię, pokonując w ciągu 15 dni 6,2 miliona mil.

january, 2021

Sort Options

No Events

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)