Ulica Meriana C. Coopera

więcej

Bemowo

Ulica Meriana C. Coopera

Swoją przygodę z lotnictwem rozpoczął od wstąpienia do szkoły pilotażu w Nowym Jorku, którą ukończył w 1917 roku. W tym samym roku wstąpił do Amerykańskiego Korpusu Ekspedycyjnego, który został wysłany do ogarniętej wojną Europy. W 1918 roku został zestrzelony przez Niemców podczas lotu nad Francją.

Po wojnie pozostał w Europie gdzie został członkiem United States Food Administration, z ramienia której w lutym 1919 roku przybył z pomocą humanitarną do Lwowa. W październiku 1919 roku Merian Cooper mianowany został zastępcą dowódcy eskadry majora Cedrica Faunt-le-Roya dowódcy 7. Eskadry Myśliwskiej, która w grudniu tego samego roku przyjęła nazwę 7. Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki. W eskadrze służyło łącznie 17 pilotów amerykańskich. Odegrała ona znaczącą rolę w wojnie polsko-bolszewickiej. W lipcu 1920 roku samolot kapitana Coopera został zestrzelony przez bolszewików, a pilot wzięty do niewoli. Po pierwszej nieudanej próbie ucieczki, podjął kolejną, z pomocą dwóch innych jeńców udało mu się zbiec z obozu i po pokonaniu pieszo 700 km dotrzeć na Łotwę, a stamtąd przedostać się do Polski. Po przybyciu do Warszawy został awansowany do stopnia podpułkownika, a w maju 1921 roku w uznaniu zasług został uroczyście udekorowany przez marszałka Józefa Piłsudskiego Orderem Virtuti Militari V klasy.

Godło 7. Eskadry Myśliwskiej dowodzonej przez majora Cedrica Faunt-le-Roya i jego zastępcę Meriana C. Coopera, które nawiązuje do symboli powstania kościuszkowskiego (czapka maciejówka i skrzyżowane kosy), a także zawiera trzynaście gwiazd symbolizujących 13 pierwszych stanów USA, zostało wskrzeszone ponownie w okresie II wojny światowej za sprawą 303. Dywizjonu Myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. W październiku 2007 roku to samo godło zostało zabrane w kosmos na pokładzie amerykańskiego wahadłowca Discovery w ramach misji STS-120. W listopadzie 2008 roku amerykański astronauta George Zamka, który był jednym z członków siedmioosobowej załogi, przekazał Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie tablicę z historycznym godłem. Podczas tej misji wahadłowiec 238 razy okrążył ziemię, pokonując w ciągu 15 dni 6,2 miliona mil.

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)