Ulica Ludwika Idzikowskiego

Ulica Ludwika Idzikowskiego
Use your scrollwheel :)
Rating:0/10

Ulica Ludwika Idzikowskiego

Get Directions

Ludwik Idzikowski (1891–1929), major pilot Wojska Polskiego, dwukrotnie wraz z Kazimierzem Kubalą podejmował próbę przelotu nad Atlantykiem na samolocie Amiot 123 (w 1928 i 1929).

Idea lotu nad Atlantykiem zrodziła się w wyniku doświadczeń, jakich nabrał Idzikowski podczas oblatywania maszyn zakupionych przez Polskę. Chciał tego jednak dokonać w odwrotnym kierunku niż jego poprzednicy, mianowicie ze wschodu na zachód. Wszystkie bowiem próby podejmowane wcześniej, z wykorzystaniem drogi pod wiatr, nie powiodły się.

Pierwsza próba miała miejsce 3 sierpnia 1928 roku. Polacy pokołowali z lotniska pod Paryżem. Po pokonaniu dystansu 5200 km załoga zauważyła spadający poziom oleju. W tej sytuacji zdecydowali się na powrót.

Ponowny lot został wyznaczony na 13 lipca 1929 roku, również z lotniska w podparyskim La Bourget. W wyniku nieregularnej pracy silnika na dystansie 2140 km piloci zdecydowali się awaryjnie lądować na skalistej wyspie Graciosa. Podczas przyziemienia na polu maszyna wpadła na niewidoczny wał z kamieni i skapotowała. Samolot spłonął. W katastrofie poniósł śmierć Ludwik Idzikowski, natomiast Kazimierz Kubala odniósł niewielkie obrażenia. Przyczyną awarii silnika okazało się uszkodzenie łożyska reduktora.

august, 2020

Sort Options

No Events

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)