Ulica Jerzego Bajana

Ulica Jerzego Bajana
Use your scrollwheel :)
Rating:0/10

Ulica Jerzego Bajana

Get Directions

Jerzy Bajan (1901–1967) urodził się 4 czerwca 1901 roku we Lwowie. W 1918 roku w wieku 17 lat wstąpił do nowo organizowanego Wojska Polskiego. Brał udział w obronie Lwowa jako jeden z „Orląt”. W wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku walczył jako kawalerzysta, następnie jako żołnierz piechoty. Do lotnictwa przeniósł się w 1922 roku. Ukończył Oficerską Szkołę Lotniczą w Grudziądzu oraz kurs wyższego pilotażu w Bydgoszczy jako pilot jednostek myśliwskich.

Wielką pasją Jerzego Bajana była akrobacja lotnicza. Był twórcą akrobacji zespołowej w Polsce. Wspólnie z Karolem Pniakiem i kpr. Mackiem stworzył zespół nazywany „trójką Bajana”, prezentujący figury akrobacji na trzech samolotach myśliwskich PWS-A, których skrzydła podczas lotu były połączone ze sobą sznurami.

W 1933 roku Jerzy Bajan wziął udział w organizowanym w Wiedniu I Międzynarodowym Zlocie Gwiaździstym, podczas którego, pokonując na samolocie PZL. 19 w dwóch etapach rekordową trasę Warszawa–Charków–Leningrad–Lwów–Wiedeń, zdobył pierwsze miejsce. Rok później na ostatnich odbywających się w Warszawie międzynarodowych zawodach Challenge 1934 Jerzy Bajan wraz z mechanikiem Gustawem Pokrzywką, pilotując samolot RWD-9, zajął również pierwsze miejsce.

august, 2020

Sort Options

No Events

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)