Ulica Czesława Tańskiego

Ulica Czesława Tańskiego
Use your scrollwheel :)
Rating:0/10

Ulica Czesława Tańskiego

Get Directions

Czesław Tański (1861 lub 1862–1942) — artysta malarz, pionier lotnictwa w Polsce.

Jako mały chłopiec, skacząc z murowanej piwnicy przy użyciu skrzydeł z indyczych piór, osadzonych na patykach w obu rękach, zainicjował swoją wielką przygodę z lotnictwem.

Na przełomie 1893/1894 roku wykonał jednopłat o napędzie gumowym, który wykonywał poprawne loty, robił zakręty i zataczał prawidłowe koło. Wiele elementów konstrukcyjnych modelu miało charakter pionierski.

W 1894, z pomocą miejscowego stolarza, Tański przystąpił do budowy ważącego blisko 20 kg szybowca własnego pomysłu. Był to szybowiec — skrzydłowiec nazwany „Lotnią”. W następnych latach pochłonęła go całkowicie budowa samolotu „Łątka”, zakończona jesienią 1911 roku. Maszyna swym wyglądem przypominała samoloty Bleriota, miała jednak wady konstrukcyjne, a jedną z istotnych był zbyt duży ciężar. Jednakże dzięki zmiennemu kątowi nastawiania skrzydeł model ten uznać można za pomysł w pełni nowatorski.

Obecnie Aeroklub Polski — od blisko 50 lat — przyznaje Medal im. Czesława Tańskiego za najwybitniejsze osiągnięcia w szybownictwie.

Rozgrywane w latach 1981 i 1982 I i II Lotnicze Mistrzostwa Polski nosiły jego imię.

august, 2020

Sort Options

No Events

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)