Ulica Czesława Tańskiego

więcej

Włochy

Ulica Czesława Tańskiego

Czesław Tański (1861 lub 1862–1942) — artysta malarz, pionier lotnictwa w Polsce.

Jako mały chłopiec, skacząc z murowanej piwnicy przy użyciu skrzydeł z indyczych piór, osadzonych na patykach w obu rękach, zainicjował swoją wielką przygodę z lotnictwem.

Na przełomie 1893/1894 roku wykonał jednopłat o napędzie gumowym, który wykonywał poprawne loty, robił zakręty i zataczał prawidłowe koło. Wiele elementów konstrukcyjnych modelu miało charakter pionierski.

W 1894, z pomocą miejscowego stolarza, Tański przystąpił do budowy ważącego blisko 20 kg szybowca własnego pomysłu. Był to szybowiec — skrzydłowiec nazwany „Lotnią”. W następnych latach pochłonęła go całkowicie budowa samolotu „Łątka”, zakończona jesienią 1911 roku. Maszyna swym wyglądem przypominała samoloty Bleriota, miała jednak wady konstrukcyjne, a jedną z istotnych był zbyt duży ciężar. Jednakże dzięki zmiennemu kątowi nastawiania skrzydeł model ten uznać można za pomysł w pełni nowatorski.

Obecnie Aeroklub Polski — od blisko 50 lat — przyznaje Medal im. Czesława Tańskiego za najwybitniejsze osiągnięcia w szybownictwie.

Rozgrywane w latach 1981 i 1982 I i II Lotnicze Mistrzostwa Polski nosiły jego imię.

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)