Tablica upamiętniająca lotników niosących pomoc podczas Powstania Warszawskiego, plac Krasińskich—mur boczny Pomnika Powstania Warszawskiego

mur boczny Pomnika Powstania Warszawskiego
Use your scrollwheel :)
Rating:0/10

mur boczny Pomnika Powstania Warszawskiego

Get Directions

Zasadniczym celem lotów było zaopatrzenie powstańców w broń, amunicję, żywność i środki medyczne. Samoloty startowały z lotniska Campo Casale nieopodal Brindisi w południowych Włoszech.

Na podstawie zgromadzonych danych wyliczono, że do końca września 1944 roku pomoc, jakiej udzieliło lotnictwo alianckie, stanowiło blisko 120 ton żywności, 500 kg leków oraz broń, w tym moździerze, rusznice przeciwpancerne, karabiny i pistolety maszynowe, a także jedno działko 45 mm. W sumie dostarczono 1189 sztuk karabinów i 1478 pistoletów maszynowych. Ponadto, samoloty startujące z baz w Wielkiej Brytanii i południowych Włoszech, zrzuciły ponad 400 zasobników. 18 września, podczas nalotu bombowców B-17, amerykańskie siły zrzuciły 1284 zasobników, z czego oddziały powstańcze odebrały tylko 228. Większość lotów wspierających powstańczą Warszawę odbywała się w bardzo trudnych, niesprzyjających warunkach i wiele z nich niestety, kończyło się tragicznie, świadczą o tym rozsiane w wielu zakątkach miasta miejsca upamiętniające bohaterskich lotników i długa lista poległych.

january, 2021

Sort Options

No Events

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)