Śmigłowiec Mi-2

na dachu budynku przy ul.gen. Kazimierza Sosnkowskiego
więcej

Ursus

na dachu budynku przy ul.gen. Kazimierza Sosnkowskiego

Mi-2 to wielozadaniowy śmigłowiec, z trójpłatowym wirnikiem nośnym, o duraluminiowej półskorupowej konstrukcji zaprojektowany przez radzieckie biuro konstrukcyjne pod kierunkiem Michaiła Mila. Śmigłowiec produkowany wyłącznie przez Zakłady PZL w Świdniku był jedyną jednostką radziecką, którą budowano poza ZSRR.

Obecnie śmigłowiec Mi-2 nie spełnia standardów obowiązujących w ratownictwie medycznym ze względu na zbyt dużą masę własną, niewystarczającą moc zespołu napędowego, duże zużycie paliwa, brak możliwości prowadzenia lotów IFR (lot IFR oznacza lot wykonywany zgodnie z przepisami dla lotów według wskazań przyrządów), duży hałas w kabinie oraz niski pułap zawisu bez wpływu ziemi.

W 1981 roku śmigłowiec Mi-2 wykorzystany został w filmie o przygodach agenta 007. W końcowej scenie filmu Tylko dla twoich oczu na spotkanie z Bondem (w rolę agenta wcielił się Roger Moore) Mi-2 przylatuje radziecki generał Gogol (w tej roli Walter Gotell). Maszyna została sprowadzona z Warszawy, a na jej poszyciu można bez problemu odczytać logo zakładów „PZL Świdnik”.

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)