Pomnik upamiętniający upadek szybowca i śmierć pilota szybowca

ul. Magiera
Use your scrollwheel :)
Rating:0/10

ul. Magiera

Get Directions

Przy ulicy Magiera pomiędzy budynkami o numerach 15 i 17 znajduje się głaz wraz z pamiątkową tablicą. Monument ten upamiętnia tragiczną śmierć pilota Wojciecha Malca, który w wyniku awarii szybowca typu SZD 41 Jantar zginął w tym miejscu 9 lipca 1993 roku, w wieku zaledwie 26 lat. Szybowiec uderzył w jeden z budynków na Chomiczówce.

Wojciech Malec był pilotem Aeroklubu Warszawskiego, w swoim dorobku miał dwa diamenty, czyli najważniejsze odznaczenia przyznawane przez Międzynarodową Federację Lotniczą za wybitne osiągnięcia w szybownictwie. Jeden z nich za przelot na trasie 510 km Wojciech Malec uzyskał 8 czerwca 1993 roku, czyli miesiąc przed tragicznym wypadkiem.

Na tablicy w treści epitafium widnieją słowa: …jeden z tych, którzy doznali niepojętej miłości lotu, dla której nie żal ryzykować.

Pamięć o tragicznie zmarłym jest obecna w twórczości kompozytora i wokalisty Sidneya Polaka, który o pilocie wspomina w piosence Chomiczówka natomiast poetka Anna Magdalena Mróz zadedykowała zmarłemu lotnikowi tomik wierszy zatytułowany Trzeci Diament.

august, 2020

Sort Options

No Events

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)