Pomnik poświęcony pamięci — Bazy Lotniczej „Łużyce”

Skrzyżowanie ulicy 17 Stycznia z aleją Żwirki i Wigury
Use your scrollwheel :)
Rating:0/10

Skrzyżowanie ulicy 17 Stycznia z aleją Żwirki i Wigury

Get Directions

Pomnik został odsłonięty 9 listopada 1997 roku i pełni jednocześnie funkcję kapliczki — Matki Boskiej Loretańskiej, która jest patronką lotników. Monument poświęcony jest pamięci żołnierzy, utworzonej w 1942 roku przez Wydział Wojsk Lotniczych Armii Krajowej, specjalnej jednostki pod nazwą Baza Lotnicza „Łużyce”.

1 sierpnia 1944 roku trzy kompanie i pluton uderzeniowo-osłonowy wraz z 7pp AK „Garłuch” wzięły udział w zdobywaniu lotniska Okęcie. Po zakończonej niepowodzeniem akcji żołnierze Bazy dołączyli do zgrupowania AK „Kampinos” i wraz z nim przeszli cały szlak bojowy. 4. i 5. Kompania aż do kapitulacji powstania walczyły jako „IV kompania lotnicza Jura” w zgrupowaniu „Zaremba”. Natomiast pluton „Gocławek” wziął udział w ataku na lotnisko Bielany, a następnie aż do upadku powstania walczył na terenie Żoliborza.

Po zakończeniu II wojny światowej wielu żołnierzy Bazy Lotniczej „Łużyce” doświadczyło represji i prześladowań ze strony ówczesnych władz. W 1952 roku, w następstwie fałszywych oskarżeń o szpiegostwo i spiskowanie przeciwko władzy ludowej, w więzieniu mokotowskim rozstrzelany został dowódca wydziału wojsk lotniczych Armii Krajowej płk dypl. pil. Bernard Adamecki.

august, 2020

Sort Options

No Events

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)