Polskie Linie Lotnicze LOT

ul. 17 Stycznia 39
Use your scrollwheel :)
Rating:0/10

ul. 17 Stycznia 39

Get Directions

Państwowo-samorządowe przedsiębiorstwo pod nazwą Linie Lotnicze LOT Sp. z o.o. powstało 29 grudnia 1928 roku w następstwie wprowadzenia przez Wydział Lotnictwa Cywilnego w Ministerstwie Komunikacji gruntownych zmian w polskiej komunikacji lotniczej. Rozpoczęcie działalności nowej spółki miało miejsce 1 stycznia 1929 roku. Flotę LOTu stanowiły wówczas samoloty Junkers F 13 oraz Fokker F. VIIa/1m. Tego samego roku rozpisano konkurs na znak graficzny nowego przedsiębiorstwa. Zwyciężył projekt stylizowanego żurawia w locie autorstwa warszawskiego artysty plastyka Tadeusza Gronowskiego.

Od 1931 roku przyjęty znak graficzny jest oficjalnym godłem firmy — w chwili obecnej jest najstarszym

cywilnym symbolem lotniczym na świecie. Nazwa przedsiębiorstwa została także uzupełniona przymiotnikiem „Polskie”.

Od początku swojej działalności Polskie Linie Lotnicze LOT kładły nacisk na rozwój siatki połączeń. Wkrótce stały się drugim po Air France przewoźnikiem lotniczym z największą ich liczbą. Realne stawały się już wtedy plany lotów do USA czy Ameryki Południowej.

Pierwszy eksperymentalny przelot załogi LOT-u na trasie z USA do Polski miał miejsce w 1938 roku. Lot odbył się na samolocie Lockheed L-14 Super Electra SP-LMK zakupionym w tym czasie przez przedsiębiorstwo.

Dziś samoloty Polskich Linii Lotniczych LOT docierają do 81 miejsc w 42 krajach świata, a ich powietrzną flotę stanowią najnowocześniejsze rozwiązania. W 2012 roku LOT stał się pierwszym europejskim i drugim światowym, po japońskich liniach lotniczych All Nippon Airways, przewoźnikiem, którego flotę zasiliły samoloty Boeing 787-8 Dreamliner. 30 października 2014 roku Polskie Linie Lotnicze LOT pobiły rekord długości lotu Boeingiem 787. Przelot na dystansie Warszawa–Antofagasta (Chile) wyniósł 14 godzin i 30 minut.

january, 2021

Sort Options

No Events

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)