Muzeum Wojska Polskiego — Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej

ul. Powsińska 13
Use your scrollwheel :)
Rating:0/10

ul. Powsińska 13

Get Directions

Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej to oddział Muzeum Wojska Polskiego ulokowany na terenie XIX-wiecznego Fortu Czerniakowskiego.

W ramach ekspozycji stałej dotyczącej sprzętu lotniczego prezentowany jest sprzęt wojsk lotniczych i obrony powietrznej: broń rakietowa, przeciwlotnicza, samoloty, sprzęt radiolokacyjny. I tak podziwiać tu można między innymi: czołgi, działa oraz takie samoloty, jak: polskie Lim-2, Lim-5, Lim-6bis, radzieckie: An-2, MiG-23, Su-20, a także fragmenty amerykańskich samolotów B-17 i B-24 oraz wiele innych.

Ponadto — przekrojową ekspozycję pod nazwą „Polskie lotnictwo wojskowe od 1917 roku po czasy obecne”. Ekspozycja obejmuje kilkaset zabytków uwzględniających początki polskiego lotnictwa wojskowego z lat 1917–1920, a także lotnictwo II Rzeczypospolitej, lotnictwo polskie z okresu kampanii wrześniowej, Polskie Siły Powietrzne na Zachodzie oraz na froncie wschodnim, na koniec lotnictwo polskie po II wojnie światowej po czasy współczesne.

Fort, na którego terenie ulokowane zostało muzeum, we wrześniu 1939 roku był miejscem bohaterskiej obrony polskich żołnierzy wchodzących w skład ochotniczych kompanii i części kompanii 2. batalionu 360. pułku piechoty. Z końcem września fort został zajęty przez Niemców, a w jego gruzach zginęło 20 obrońców. W walkach brał udział i został ranny złoty medalista z igrzysk olimpijskich w Los Angeles — Janusz Kusociński (upamiętnia to znajdujący się na terenie muzeum obelisk).

january, 2021

Sort Options

No Events

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)