Lotnisko Chopina w Warszawie

Lotnisko Chopina w Warszawie
Use your scrollwheel :)
Rating:0/10

Lotnisko Chopina w Warszawie

Get Directions

Ten największy w Polsce port lotniczy usytuowany jest w warszawskiej dzielnicy Włochy. Położony jest w odległości około 8 km na południowy zachód od centrum Warszawy i zajmuje powierzchnię 500 hektarów.

Z chwilą otwarcia, w 1934 roku, lotnisko nosiło nazwę Port Lotniczy Warszawa-Okęcie. W 2001 lotnisku nadano imię Fryderyka Chopina, a w 2010 roku w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego zarejestrowano nową, obowiązująca do dziś nazwę — Lotnisko Chopina.

29 kwietnia 1934 roku miało miejsce uroczyste otwarcie portu pasażerskiego Warszawa-Okęcie. Kompleks Portu Lotniczego na Okęciu zaprojektował Edward Seidenbeutel (ps. Sułkowski) (1894–1959), absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Port lotniczy w obsłudze pasażerskiej ulokowano na Okęciu tymczasowo, docelowo lotnisko cywilne dla Warszawy miało się znajdować na Gocławiu, jednak wybuch II wojny światowej przekreślił realizację tych planów.

Obecnie z portu lotniczego — Lotnisko Chopina Warszawa — realizowanych jest 100 połączeń rejsowych zarówno z portami krajowymi, jak i zagranicznymi. Lotnisko realizuje także stale rosnącą liczbę połączeń w obsłudze czarterowej oraz cargo.

W 2013 roku lotnisko obsłużyło ponad 10 milionów pasażerów, co stanowi blisko 40 % całkowitego ruchu pasażerskiego w Polsce. Usługa ta dostępna jest na trasach komunikacyjnych do krajów Ameryki Północnej,

Afryki, Azji i Europy.

W maju 2015 roku po przebudowie trwającej ponad dwa lata uruchomiona została nowa część terminala A. W przestrzeni tej oprócz przestronnych hal odlotów i przylotów miejsce znalazło kilkanaście nowych sklepów znanych i ekskluzywnych marek, restauracji i barów. Do użytku został także oddany długo wyczekiwany taras widokowy

january, 2021

Sort Options

No Events

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)