Lotnisko Chopina w Warszawie
Ten największy w Polsce port lotniczy usytuowany jest w warszawskiej dzielnicy Włochy. Położony jest w odległości około 8 km na południowy zachód od centrum Warszawy i zajmuje powierzchnię 500 hektarów.
Z chwilą otwarcia, w 1934 roku, lotnisko nosiło nazwę Port Lotniczy Warszawa-Okęcie. W 2001 lotnisku nadano imię Fryderyka Chopina, a w 2010 roku w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego zarejestrowano nową, obowiązująca do dziś nazwę — Lotnisko Chopina.
29 kwietnia 1934 roku miało miejsce uroczyste otwarcie portu pasażerskiego Warszawa-Okęcie. Kompleks Portu Lotniczego na Okęciu zaprojektował Edward Seidenbeutel (ps. Sułkowski) (1894–1959), absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Port lotniczy w obsłudze pasażerskiej ulokowano na Okęciu tymczasowo, docelowo lotnisko cywilne dla Warszawy miało się znajdować na Gocławiu, jednak wybuch II wojny światowej przekreślił realizację tych planów.
Obecnie z portu lotniczego — Lotnisko Chopina Warszawa — realizowanych jest 100 połączeń rejsowych zarówno z portami krajowymi, jak i zagranicznymi. Lotnisko realizuje także stale rosnącą liczbę połączeń w obsłudze czarterowej oraz cargo.
W 2013 roku lotnisko obsłużyło ponad 10 milionów pasażerów, co stanowi blisko 40 % całkowitego ruchu pasażerskiego w Polsce. Usługa ta dostępna jest na trasach komunikacyjnych do krajów Ameryki Północnej,
Afryki, Azji i Europy.
W maju 2015 roku po przebudowie trwającej ponad dwa lata uruchomiona została nowa część terminala A. W przestrzeni tej oprócz przestronnych hal odlotów i przylotów miejsce znalazło kilkanaście nowych sklepów znanych i ekskluzywnych marek, restauracji i barów. Do użytku został także oddany długo wyczekiwany taras widokowy
Help us improve the translation for your language
You can change any text by clicking on (press Enter after changing)