Kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej, tablice poświęcone lotnikom

ul. Fosa 17
Use your scrollwheel :)
Rating:0/10

ul. Fosa 17

Get Directions

W parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej na warszawskim Służewie przy ul. Fosa 17 zostały odsłonięte dwie tablice poświęcone polskim lotnikom:

Tablica poświęcona ppłk. Janowi Zumbachowi

Jan Zumbach (1915–1986) — podpułkownik dyplomowany, pilot Wojska Polskiego, podpułkownik Królewskich Sił Powietrznych (RAF), as myśliwski w szeregach Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. Odznaczony Orderem Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych i dwukrotnie brytyjskim Distinguished Flying Cross (DFC with Bar).

W całym okresie II wojny światowej zestrzelił, według oficjalnych danych, 12 i 1/3 samolotów na pewno, 5 prawdopodobnie i 1 uszkodził.

Po demobilizacji w październiku 1946 roku wystąpił ze służby wojskowej i osiadł w Szwajcarii. Wiódł żywot awanturnika, przemytnika, walczył jako najemnik w Afryce.

Jan Zumbach zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach 3 stycznia 1986 roku we Francji w wieku 70 lat. Jego prochy przewieziono do Polski i złożono na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych napisał książkę wspomnieniową Ostatnia walka, która ukazała się w czterech językach: niemieckim, francuskim, angielskim i polskim.

august, 2020

Sort Options

No Events

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)