Kościół Lotników — kościół pw. Matki Bożej Loretańskiej

ul. Hynka 4a
Use your scrollwheel :)
Rating:0/10

ul. Hynka 4a

Get Directions

Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Loretańskiej został zbudowany w latach 1979–1987 według projektu architekta Waldemara Siwka i postawiony na terenie wybudowanej w tym miejscu w 1934 roku drewnianej kaplicy należącej do parafii św. Katarzyny na Służewiu. Teren pod budowę kościoła pierwszej świątyni przekazała ziemiańska rodzina Bagniewskich z Okęcia, a w jego budowę zaangażowało się wiele środowisk, między innymi przedstawiciele wojska, zakładów lotniczych oraz mieszkańcy.

W bliskim sąsiedztwie budynku kościoła znajduje się pomnik poświęcony „Lotnikom poległym za wolną Polskę”. Matka Boża Loretańska, która jest patronką kościoła, jest także czczona przez lotników, jest ich patronką.

W 1920 roku, z prośbą o ustanowienie Matki Bożej Loretańskiej patronką lotników, zwrócili się do ówczesnego papieża Benedykta XV włoscy lotnicy. Od tego czasu wszyscy podróżujący w powietrzu udają się pod jej opiekę. Charles Lindbergh, podczas swojego samotnego rejsu przez Atlantyk w 1927 roku, miał przy sobie obrazek z wizerunkiem Maryi z Loreto. Z kolei załoga Apollo 9 zabrała ze sobą medalion z wygrawerowaną podobizną patronki.

Neil Armstrong — pierwszy człowiek, który stanął na Księżycu, przed swoją historyczną podróżą udał się do Loreto we Włoszech, by tam modlić się o pomyślność misji. Po jej zakończeniu — w podziękowaniu za udaną wyprawę, złożył w loretańskim Sanktuarium kamień z Księżyca.

january, 2021

Sort Options

No Events

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)