Grób Zbigniewa Burzyńskiego

Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Kwatera: C14 Rząd: V Grób: 14
więcej

Żoliborz

Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Kwatera: C14 Rząd: V Grób: 14

Kwatera: C14 Rząd: V Grób: 14

Zbigniew Burzyński urodził się 31 marca 1902 roku w Żółkwi niedaleko Lwowa. Swój pierwszy lot na balonie wolnym Zbigniew Burzyński wykonał latem 1922 roku. Pierwszy w Polsce balon na uwięzi, a także pierwszy balon wolny powstał dzięki staraniom zespołu kierowanego przez Burzyńskiego. W 1928 roku Burzyński po raz pierwszy wziął udział w Krajowych Zawodach Balonów Wolnych. Wraz z Franciszkiem Hynkiem na balonie „Lwów” osiągnął największą odległość przelotową co pozwoliło im zająć pierwsze miejsce w zawodach. W 1932 roku również z Franciszkiem Hynkiem wziął udział w Bazylei wMiędzynarodowych Zawodach Balonowych o Puchar Gordona Benetta. Były to pierwsze zawody cyklu, w których startowały załogi reprezentujące nasz kraj. W następnych rozgrywanych w Warszawie zawodach o Puchar Gordona Benetta Zbigniew Burzyński wraz z Janem Zakrzewskim na balonie „Warszawa II” zajęli drugie miejsce. Wyprzedzili ich jedynie Franciszek Hynek i Władysław Pomaski na balonie „Kościuszko”. Rok później podczas tych samych zawodów załoga w składzie Zbigniew Burzyński iWładysław Wysocki na balonie „Polonia II” zajęła pierwsze miejsce. Trzecie z rzędu zwycięstwo w tych prestiżowych zawodach balonowych kolejnej polskiej ekipy spowodowało, że Puchar Gordona Benetta trafił do Polski na własność. Prócz zwycięstw w krajowych i międzynarodowych zawodach balonowych Zbigniew Burzyński wespół z Władysławem Wysockim w tym samym 1935 roku ustanowił rekord świata w wysokości lotu balonem, osiągając pułap 9 437 metrów.

Kilka miesięcy później w lipcu 1935 roku rekord ten poprawił, przekraczając wysokość 10 000 metrów. W marcu 1936 roku wraz z Konstantym Jodko-Narkiewieczem ustanowił na balonie „Warszawa” nowy rekord świata, osiągając wysokość 10 835 metrów. W tabeli rekordów świata stworzonej przez Międzynarodową Federację Lotniczą FAI rekord ten utrzymywał się przez ponad 26 lat.

Zbigniew Burzyński wykonał w sumie 138 lotów balonowych z czego ponad połowę przed II wojną światową. Na balonach wolnych i na uwięzi oraz na sterowcach wylatał około 1 500 godzin. Za swoje zasługi na polu sportu balonowego, pracy zawodowej i społecznej został wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Oficerskim oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, dwukrotnie Złotym Krzyżem Zasługi. Także dwukrotnie uhonorowany został Dyplomami nadawanymi przez Międzynarodową Federację Lotniczą FAI: w 1959 roku Dyplomem Paula Tissandiera, a rok później Dyplomem Montgolfiera. Zbigniew Burzyński zmarł 30 grudnia 1971 roku w Warszawie. Jego imię nosi jedna z ulic na terenie osiedla mieszkaniowego na warszawskim Gocławiu.

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)