Grób Zbigniewa Burzyńskiego

Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Kwatera: C14 Rząd: V Grób: 14
Use your scrollwheel :)
Rating:0/10

Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Kwatera: C14 Rząd: V Grób: 14

Get Directions

Kwatera: C14 Rząd: V Grób: 14

Zbigniew Burzyński urodził się 31 marca 1902 roku w Żółkwi niedaleko Lwowa. Swój pierwszy lot na balonie wolnym Zbigniew Burzyński wykonał latem 1922 roku. Pierwszy w Polsce balon na uwięzi, a także pierwszy balon wolny powstał dzięki staraniom zespołu kierowanego przez Burzyńskiego. W 1928 roku Burzyński po raz pierwszy wziął udział w Krajowych Zawodach Balonów Wolnych. Wraz z Franciszkiem Hynkiem na balonie „Lwów” osiągnął największą odległość przelotową co pozwoliło im zająć pierwsze miejsce w zawodach. W 1932 roku również z Franciszkiem Hynkiem wziął udział w Bazylei wMiędzynarodowych Zawodach Balonowych o Puchar Gordona Benetta. Były to pierwsze zawody cyklu, w których startowały załogi reprezentujące nasz kraj. W następnych rozgrywanych w Warszawie zawodach o Puchar Gordona Benetta Zbigniew Burzyński wraz z Janem Zakrzewskim na balonie „Warszawa II” zajęli drugie miejsce. Wyprzedzili ich jedynie Franciszek Hynek i Władysław Pomaski na balonie „Kościuszko”. Rok później podczas tych samych zawodów załoga w składzie Zbigniew Burzyński iWładysław Wysocki na balonie „Polonia II” zajęła pierwsze miejsce. Trzecie z rzędu zwycięstwo w tych prestiżowych zawodach balonowych kolejnej polskiej ekipy spowodowało, że Puchar Gordona Benetta trafił do Polski na własność. Prócz zwycięstw w krajowych i międzynarodowych zawodach balonowych Zbigniew Burzyński wespół z Władysławem Wysockim w tym samym 1935 roku ustanowił rekord świata w wysokości lotu balonem, osiągając pułap 9 437 metrów.

Kilka miesięcy później w lipcu 1935 roku rekord ten poprawił, przekraczając wysokość 10 000 metrów. W marcu 1936 roku wraz z Konstantym Jodko-Narkiewieczem ustanowił na balonie „Warszawa” nowy rekord świata, osiągając wysokość 10 835 metrów. W tabeli rekordów świata stworzonej przez Międzynarodową Federację Lotniczą FAI rekord ten utrzymywał się przez ponad 26 lat.

Zbigniew Burzyński wykonał w sumie 138 lotów balonowych z czego ponad połowę przed II wojną światową. Na balonach wolnych i na uwięzi oraz na sterowcach wylatał około 1 500 godzin. Za swoje zasługi na polu sportu balonowego, pracy zawodowej i społecznej został wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Oficerskim oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, dwukrotnie Złotym Krzyżem Zasługi. Także dwukrotnie uhonorowany został Dyplomami nadawanymi przez Międzynarodową Federację Lotniczą FAI: w 1959 roku Dyplomem Paula Tissandiera, a rok później Dyplomem Montgolfiera. Zbigniew Burzyński zmarł 30 grudnia 1971 roku w Warszawie. Jego imię nosi jedna z ulic na terenie osiedla mieszkaniowego na warszawskim Gocławiu.

august, 2020

Sort Options

No Events

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)