Grób Stanisława Rogalskiego

Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Kwatera: A21 Rząd: IV Grób: 6
Use your scrollwheel :)
Rating:0/10

Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Kwatera: A21 Rząd: IV Grób: 6

Get Directions

Kwatera: A21 Rząd: IV Grób: 6

Stanisław Rogalski (1904–1976), pilot wojskowy, inżynier, konstruktor lotniczy i współzałożyciel grupy konstrukcyjnej RWD. Wykładowca Politechniki Warszawskiej oraz uniwersytetów w Erie i Princeton w Stanach Zjednoczonych.

Dyplom inżyniera mechanika Politechniki Warszawskiej Stanisław Rogalski uzyskał w 1929 roku, a rok później wspólnie z Jerzym Drzewieckim, Stanisławem Wigurą i Jerzym Wędrychowskim powołał spółkę pod nazwą Doświadczalne Warsztaty Lotnicze. Do wybuchu II wojny światowej w warsztatach tych zbudowano 23 typy samolotów RWD. Część z nich, jak modele RWD-2 i RWD-4, brała udział w zawodach Challenge 1930. Na maszynie

RWD-5 Stanisław Skarżyński przeleciał nad Atlantykiem, a na RWD-5 bis Franciszek Żwirko i Stanisława Wigura zajęli pierwsze miejsce na Challenge 1932, z kolei dwa lata później w cyklu tych samych zawodów na samolocie RWD-9 zwycięstwo w nich odnieśli Jerzy Bajan i Gustaw Pokrzywka.

W Stanach Zjednoczonych pracował także jako wykładowca akademicki. W latach 1954–1968 wykładał aerodynamikę stosowaną na uniwersytetach Erie i Princeton.

Po przejściu na emeryturę współpracował między innymi z Ośrodkiem Badań Kosmicznych NASA. Jego bogatą wiedzę i doświadczenie wykorzystano tam przy opracowywaniu projektu technicznych rozwiązań pojazdu księżycowego w ramach programu Apollo. Celem programu było lądowanie człowieka na Księżycu.

Zmarł 6 lutego 1976 roku w Huntington (USA). Prochy Stanisława Rogalskiego sprowadzono do Polski, gdzie zostały złożone na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

january, 2021

Sort Options

No Events

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)