Grób Mieczysława Pawlikowskiego

Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Kwatera: D12 Rząd: II Grób: 2
Use your scrollwheel :)
Rating:0/10

Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Kwatera: D12 Rząd: II Grób: 2

Get Directions

Kwatera: D12 Rząd: II Grób: 2

Mieczysław Pawlikowski urodził się 9 stycznia 1920 roku w Żytomierzu. W 1937 roku po ukończeniu kursu szybowcowego uzyskał kategorie pilota „A” i „B”. W listopadzie 1939 roku wraz z dwójką kolegów, szlakiem przez Słowację i Węgry, dotarł do Francji, gdzie w bazie Lyon-Bron jako ochotnik zgłosił się do lotnictwa.

Ze względu na pojawiające się trudności związane z formowaniem się polskich oddziałów lotniczych na terytorium Francji, w marcu 1940 roku wyjechał do Anglii. W czerwcu 1942 roku rozpoczął szkolenie dla bombardierów, po którym został skierowany do bazy Blackpool.

Mieczysław Pawlikowski łącznie jako bombardier wykonał 29 lotów bojowych, zrzucając do okupowanych krajów broń, lekarstwa i cichociemnych. Latem 1943 roku jego samolot został ostrzelany z okrętów wojennych. Po awaryjnym lądowaniu na terytorium Francji załodze udało się, z pomocą lokalnych ugrupowań ruchu oporu, opuścić terytorium okupowanej Francji i przez Hiszpanię przedostać się do Gibraltaru. Stamtąd, po ponad trzech miesiącach od awaryjnego lądowania we Francji, dotarł z powrotem do Anglii. Do latania powrócił na krótko w lutym 1945 roku.

W maju 1945 roku na własną prośbę odszedł z szeregów Polskich Sił Powietrznych w stopniu polskiego sierżanta i brytyjskiego Warrant Officera. Za swoją służbę został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

Swoje wojenne wspomnienia zawarł na kartach książki Siedmiu z Halifaxa J.

W książce tej tak pisał o swojej i swoich kolegów służbie:

[…] gdy na Londyn spadały niemieckie bomby, polscy piloci myśliwscy chwalebnie bronili angielskiego nieba. Gdy przyszedł czas bombowych wypraw na Niemcy, i tym razem udział nasz był chyba ponad siły. Rósł wśród Anglików podziw dla Polaków — nasze szeregi malały, ale rosła gwałtownie ilość mogił na cmentarzu Newark, w kanale La Manche, na ziemiach Europy, Afryki, w wodach Pacyfiku,

Morza Północnego, Atlantyku…

Są wartości, których nie da się przeliczyć na złoto. […]

Mieczysław Pawlikowski zmarł w Warszawie 23 grudnia 1978 roku w wieku 58 lat.

january, 2021

Sort Options

No Events

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)