Grób Ludwika Idzikowskiego

Cmentarz Powązkowski, Kwatera: 77 Rząd: 2 Grób: 1,2
Use your scrollwheel :)
Rating:0/10

Cmentarz Powązkowski, Kwatera: 77 Rząd: 2 Grób: 1,2

Get Directions

Kwatera: 77 Rząd: 2 Grób: 1,2

Od kwietnia 1926 roku Ludwik Idzikowski pracował jako pilot oblatywacz przy Polskiej Misji Wojskowej Zakupow we Francji. Stamtąd drogą powietrzną sprowadzał zakupione przez Polskę samoloty francuskiej produkcji. W okresie tym rozpoczął także przygotowania do pokonania Atlantyku ze wschodu na zachód. Inaczej niż jego poprzednicy. Wybrano samolot Amiot-123. Nawigatorem został major Kazimierz Kubala. Pierwsza próba miała miejsce 3 sierpnia 1928 roku. Samolot wystartował z lotniska Le Bourget pod Paryżem.

Po pokonaniu dystansu 5 200 km załoga zauważyła spadający poziom oleju. W tej sytuacji piloci zdecydowali się na powrót.

Drugą próbę przelotu nad Atlantykiem załoga w tym samym składzie podjęła 13 lipca 1929 roku. Wystartowali jak poprzednio z podparyskiego lotniska Le Bourget. Po pokonaniu dystansu 2 140 km w następstwie nieregularnej pracy silnika piloci zdecydowali się awaryjnie lądować na skalistej wyspie Graciosa w archipelagu Azorow. Podczas przyziemienia na polu maszyna wpadła na niewidoczny wał z kamieni i skapotowała. Samolot spłonął. W katastrofie poniósł śmierć Ludwik Idzikowski, natomiast Kazimierz Kubala odniósł niewielkie obrażenia.

Trzy dni poźniej zwłoki majora Ludwika Idzikowskiego przetransportowano na szkolny szkuner gaflowy ORP Iskra.

W 50. rocznicę tragicznej śmierci Idzikowskiego lokalna społeczność i władze archipelagu Azory w miejscu katastrofy ufundowały metalowy krzyż i głaz z tablicą pamiątkową.

Dziś jedyne ślady pamięci po wybitnym pionierze polskiego lotnictwa stanowią wstęgi z jego wieńców pogrzebowych. Były one prezentowane podczas czasowej wystawy zatytułowanej Wojsko II Rzeczypospolitej, która miała miejsce w 2009 roku w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Według wielu źródeł w żadnym innym polskim muzeum nie zachowały się elementy konstrukcji samolotu Amiot.

january, 2021

Sort Options

No Events

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)