Aeroklub Warszawski

ul. Księżycowa 1
więcej

Bemowo

ul. Księżycowa 1

Powstał 19 października 1927 roku jako Aeroklub Akademicki Warszawski. Był to pierwszy ogólnodostępny Aeroklub w Polsce. W początkowym okresie funkcjonowania członkowie Aeroklubu ograniczali się do latania samolotowego, z czasem zaczęły pojawiać się wyspecjalizowane sekcje. Dzięki przekazaniu przez wojsko czterech samolotów Caudron G-III mogły być realizowane cele statutowe Aeroklubu.

Pierwsi członkowie powstałego Aeroklubu rozpoczęli szkolenie praktyczne pod okiem instruktora i szefa wyszkolenia Jerzego Widawskiego w czerwcu 1928 roku. Instruktarz praktyczny przeprowadzany był na Polu Mokotowskim. Na zakończenie kursu każdy uczeń musiał wykonać: 50 okręgów nadlotniskowych, pięć lądowań z wyłączonym silnikiem, spiralę z 2000 metrów do 500 metrów, pojedynczy i podwójny skobel (czyli ówczesny sposób podejścia do lądowania, ósemkę na stałej wysokości, godzinny lot na wysokości 2 000 metrów, korkociąg (z instruktorem) oraz przelot na obce lotnisko.

Piloci Aeroklubu Akademickiego Warszawskiego wielokrotnie brali udział i zwyciężali zarówno w zawodach o charakterze lokalnym, krajowym, jak i międzynarodowym. Wśród zawodników wymienić należy sławy tego kalibru co Stanisław Wigura i Franciszek Żwirko, Antoni Kocjan, Jerzy Drzewiecki czy Jerzy Wędrychowski.

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)