Aeroklub Warszawski

ul. Księżycowa 1
Use your scrollwheel :)
Rating:0/10

ul. Księżycowa 1

Get Directions

Powstał 19 października 1927 roku jako Aeroklub Akademicki Warszawski. Był to pierwszy ogólnodostępny Aeroklub w Polsce. W początkowym okresie funkcjonowania członkowie Aeroklubu ograniczali się do latania samolotowego, z czasem zaczęły pojawiać się wyspecjalizowane sekcje. Dzięki przekazaniu przez wojsko czterech samolotów Caudron G-III mogły być realizowane cele statutowe Aeroklubu.

Pierwsi członkowie powstałego Aeroklubu rozpoczęli szkolenie praktyczne pod okiem instruktora i szefa wyszkolenia Jerzego Widawskiego w czerwcu 1928 roku. Instruktarz praktyczny przeprowadzany był na Polu Mokotowskim. Na zakończenie kursu każdy uczeń musiał wykonać: 50 okręgów nadlotniskowych, pięć lądowań z wyłączonym silnikiem, spiralę z 2000 metrów do 500 metrów, pojedynczy i podwójny skobel (czyli ówczesny sposób podejścia do lądowania, ósemkę na stałej wysokości, godzinny lot na wysokości 2 000 metrów, korkociąg (z instruktorem) oraz przelot na obce lotnisko.

Piloci Aeroklubu Akademickiego Warszawskiego wielokrotnie brali udział i zwyciężali zarówno w zawodach o charakterze lokalnym, krajowym, jak i międzynarodowym. Wśród zawodników wymienić należy sławy tego kalibru co Stanisław Wigura i Franciszek Żwirko, Antoni Kocjan, Jerzy Drzewiecki czy Jerzy Wędrychowski.

august, 2020

Sort Options

No Events

Help us improve the translation for your language

You can change any text by clicking on (press Enter after changing)